AKTUALNOŚCI 2022 www.operacjarzeka.pl – zapisz się

WITAM DROGICH WOLONTARIUSZY !
Firma Kajakiszczerców.pl wspólnie ze Stowarzyszeniem Turystyczno Krajoznawczym „Przygoda” z siedzibą w Kolonii Szczercowskiej, kolejny raz, biorą udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek, tj. naszej Widawki. Utworzyliśmy w związku z tym Sztab Sprzątamy Widawkę – Akcja 1 pod adresem www.operacjarzeka.pl . Czekamy na zapisy Wolontariuszy (zakładka: dołącz do akcji/dołącz jako uczestnik – Sztab Sprzątamy Widawkę – Akcja 1,na stronie www.operacjarzeka.pl), którzy w dniu 23.04.2022 r. popłyną kajakami rzeką Widawką i w czasie ok. 3 godzinnego spływu z kajaków będą zbierali śmieci znajdujące się w korycie rzeki. Po zakończeniu sprzątania zorganizowane zostanie ognisko z kiełbaskami. Udział w akcji jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe koszulki i certyfikaty uczestnictwa.

Rejestracja uczestników kończy się na 7 dni przed datą akcji.

 

Planowany harmonogram akcji w dniu 23.04.2022 r. – sobota.

– do godz. 10.00 zbiórka uczestników pod adresem: ul. Praga 44  97-420 Szczerców,
– 10.00 – 10.15 omówienie akcji, instruktarz, przydział sprzętu (kajaki, kamizelki, wiosła, rękawiczki,      worki),
– 10.15 – 10.45 przejazd busem na miejsce rozpoczęcia sprzątania Smugi/Żar,
– 10.45 -13.45 sprzątanie rzeki Widawki:
I grupa na odcinku Smugi – Żar,
II grupa na odcinku Żar – Szczerców,
– 13.45 – ognisko i podsumowanie akcji.
Regulamin akcji i wszelkie inne informacje pod adresem: www.operacjarzeka.pl
 Pozdrawiam Szef Sztabu  –  Janusz Kuliński tel. 603 597 686                                                                                                                                                      Do zobaczenia nad rzeką Widawką!

 

Ruszamy po raz czwarty!

RUSZAMY PO RAZ CZWARTY!

Nadeszła wiosna. Coraz częściej przebywamy na świeżym powietrzu, na zewnątrz cieplej, wokół robi się zielono, a przyroda kusi swoim zapachami i odgłosami. Nic jednak przyjemnego w wypoczywaniu wśród wszechobecnych śmieci, a niestety o taki widok najłatwiej wczesną wiosną. Jeśli nie godzisz się na taki wygląd Twojego otoczenia, jeśli cenisz przyrodę i chcesz mieć wokół siebie czystą zieleń, jeśli zależy Ci na tym, aby inni mieli szansę cieszenia się urokami natury w przyszłości, weź udział w Operacji Czysta Rzeka, która właśnie startuje. Poczuj, że możesz mieć wpływ na nasze środowisko. Zorganizuj sztab lokalny, wybierz miejsce do posprzątania lub zgłoś się do akcji jako uczestnik. Do tegorocznej edycji mogą zgłaszać się także przedszkola i szkoły!

Jesteśmy największą skoordynowaną akcją społecznego sprzątania rzek w Polsce. Pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” ruszamy już po raz czwarty. Dla przypomnienia – w 2019 roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję, w której ponad 2000 wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. Rok później posprzątaliśmy jedynie w marcu ze względu na pandemię. Przekształciliśmy się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali, w ramach której wsparliśmy lokalne ośrodki medyczne.

W ubiegłym roku nasza inicjatywa znacznie poszerzyła horyzonty – dzięki Waszemu ogromnemu zaangażowaniu, ponad 4800 par rąk zebrało łącznie prawie 14 tysięcy worków śmieci, czyli ponad 210 ton odpadów w ponad 350 akcjach w całej Polsce. Odbyła się wtedy także pierwsza edycja letnia, w ramach której uprzątnęliśmy 30 polskich rzek.

Tegoroczna edycja startuje z opóźnieniem ze względu na sytuację w Ukrainie, jednak mamy nadzieję, że mimo zaangażowania w pomoc naszym sąsiadom, Wasz entuzjazm do sprzątania na łonie natury nie zanikłSpodziewamy są co najmniej takiej mobilizacji w celu zbierania śmieci, jak w roku ubiegłym.

Obudź się na wiosnę

Nasza inicjatywa ma charakter ogólnopolski, a akcje odbywają się wczesną wiosną, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i można zaobserwować ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryt rzek.

„Nie mogliśmy na to bezczynnie patrzeć, więc postanowiliśmy działać. Zorganizowaliśmy akcję, której celem jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka – śmieci. Butelek, puszek, opon, kartonów, sprzętu AGD… Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli, po raz pierwszy ogłaszając akcję tylko na Facebooku. Odzew zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach nie zakładaliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się zmobilizować tak wiele osób wrażliwych na stan otaczającej nas przyrody, chcących w bezinteresowny sposób jej pomóc. Od tamtej pory na wiosnę stajemy w gotowości do sprzątania i z entuzjazmem angażujemy całą Polskę. W tym roku mimo niesprzyjających okoliczności znów ruszamy na pomoc przyrodzie. Jako sztab główny przywitaliśmy wiosnę eko-Marzanną, a Światowy Dzień Wody świętowaliśmy spacerem nad wodą z workiem śmieci – wyjaśnia Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizatorów Operacji Czysta Rzeka.

 Źródło: www.operacjarzeka.pl

Ogólnopolska Akcja Operacja Czysta Rzeka 2021 👍👍👍https://operacjarzeka.pl/
W dniu 11.04.2021 r., popłynęliśmy kajakami rzeką Widawką
i w czasie ok. 3 godzinnego spływu z kajaków zbieraliśmy śmieci znajdujące się w korycie rzeki:
– I grupa na odcinku od m. Smugi do m. Żar – ok. 8 km,
– II grupa na odcinku od m. Żar do m. Szczerców – ok.7 km.
Po zakończeniu sprzątania zorganizowane zostało ognisko z kiełbaskami.🌭🌭🌭 Uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki.😊
Jeden z uczestników posiadał profesjonalny teleskopowy hak do sprzątania – wyciągania śmieci z miejsc trudno dostępnych w korycie rzeki.👍👍👍
Następnie w dniu 24.04.2021 r., kolejny raz popłynęliśmy kajakami rzeką Widawką i w czasie ok. 3 godzinnego spływu z kajaków zbieraliśmy śmieci znajdujące się w korycie rzeki:
– I grupa na odcinku od m. Szczerców do m. Dubie/Zagrodniki – ok. 6 km,
– II grupa na odcinku od m. Dubie/Zagrodniki do m. Korablew – ok. 6 km. W czasie spływu kajakarze pokonywali liczne zwałki drzew na rzece. Do akcji włączyli się przedstawiciele Stowarzyszenia Morsy Szczerców -https://www.facebook.com/groups/477223459663144/   👏👏👏
Po zakończeniu sprzątania zorganizowane zostało ognisko z kiełbaskami. 👏👏👏
Uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki. Razem zebraliśmy 42 worki śmieci, tj. 525 kg. 😮
Wszystkim Uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy! 🙂🙂🙂
Zdjęcia z akcji poniżej 😁
Może być zdjęciem przedstawiającym przyroda i zbiornik wodny
Może być zdjęciem przedstawiającym przyroda i zbiornik wodny

Może być zdjęciem przedstawiającym drzewo i przyroda

Może być zdjęciem przedstawiającym przyroda i zbiornik wodny

Może być zdjęciem przedstawiającym przyroda i zbiornik wodny

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

https://www.youtube.com/watch?v=T7cjd2nzhzI

NOWE WYTYCZNE ZWIĄZANE Z OBOSTRZENIAMI COVID-19

W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19, które zostały ogłoszone 17 marca 2021 r., a będą obowiązywały od najbliższej soboty (20 marca) informujemy, że podjęliśmy decyzję o kontynuacji akcji Operacji Czysta Rzeka 2021. Oznacza to jednak zmiany w dotychczasowej formule akcji dotyczące ograniczenia liczby wolontariuszy w akcjach lokalnych do 20 osób oraz surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych.

Szefowie sztabów, w których liczba wolontariuszy zgłoszonych do akcji lokalnych, została przekroczona, będą zobligowani do podziału akcji na mniejsze, zaś system rejestracji wolontariuszy zostanie przeprogramowany od 19 marca tak, aby do sztabu nie mogło zapisać się więcej niż 20 wolontariuszy.

W praktyce będzie to działać tak, że system rejestracji automatycznie będzie zamykał nabór do akcji w momencie uzyskania limitu 20 osób. Aby sprostać wymogom w tej sytuacji w przypadku, kiedy już mamy zarejestrowanych wolontariuszy w liczbie przekraczającej 20, zalecany jest podział osób, biorących udział w akcji do maksymalnie 20 w jednej grupie oraz czasowe rozplanowanie akcji tak, aby grupy sprzątające nie miały ze sobą styczności, np. akcja trwa w godz. 10-12 dla jednej grupy i w godz. 12-14 dla kolejnej. Ew. sugerujemy działanie w oddzielnych grupach, które rozpoczynają akcje w odstępach czasowych i nie spotykają się ze sobą w trakcie (podział miejsca sprzątania na strefy), np. 10-12 i 11-13.

W przypadku zaleceń sanitarnych, jeśli szefowie sztabów będą mieć taką możliwość to prosimy o:
– zapewnienie wolontariuszom możliwość umycia/dezynfekcji rąk;
– zwracanie uwagi, aby wolontariusze używali maseczek zasłaniających usta i nos.
– zwracanie uwagę na utrzymywanie dystansu społecznego, zwłaszcza w momencie wydawania pakietów wolontariusza i zakończenia akcji lokalnej.

Akcje lokalne odbywają się zgodnie z harmonogramem od 22 marca do 17 kwietnia, ale z nowymi limitami.

W przypadku wprowadzenia nowych wytycznych będziemy informować na bieżąco o naszych decyzjach.

START AKCJI W ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Rzeka 2021 ruszą 22 marca, w dniu kiedy przypada Światowy Dzień Wody. Tego dnia Sztab Główny organizuje porządkowy spływ rzeką Bug na odcinku Drohiczyn – Gródek nad Bugiem.

Startujemy o godz. 10.00 z plaży w Drohiczynie i kończymy po 4-5 godzinach w Gródku. Można do nas dołączyć – trzeba mieć jednak swój sprzęt pływający. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt ze Sztabem Głównym pod adresem mailowym: rzeka@operacjarze.pl.

ZASADY REJESTRACJI

Jeśli chcesz dołączyć do naszej akcji, wciąż możesz to zrobić. Jak?

  • Zarejestruj sztab na naszej stronie internetowej w terminie do 6 kwietnia i zatroszcz się o wolontariuszy. Otrzymasz od nas plakaty promujące akcję, a tuż przed akcją pakiety dla swojej ekipy – koszulki, rękawice i worki na śmieci.
  • Zarejestruj się jako wolontariusz do 10 kwietnia, dopisując się do już istniejących, czyli zweryfikowanych sztabów na naszej stronie. Możesz się także zgłosić do szefa sztabu, który ma bezpośrednią możliwość dopisania osób (max 20) w panelu szefa sztabu (online).

Aktualnie mamy zarejestrowanych ponad 100 sztabów i ponad 1000 wolontariuszy! Rośniemy w siłę, co nas bardzo cieszy 🙂

Do zobaczenia nad rzeką!                                                       Źródło: operacjarzeka.pl

DLACZEGO OPERACJA RZEKA?

Sprzątanie rzek to nie jest zwykła akcja, bo dotyczy naszego otoczenia, w którym na co dzień żyjemy, naszej przyrody. Nazwaliśmy ją operacją, bo dotyczy żywego organizmu, natury. Ona żyje i naszym zadaniem jest zapewnienie jej warunków, wolnych od śladów pozostawionych przez człowieka w postaci śmieci. Chcemy ją uratować i zachować dla przyszłych pokoleń! Ty też możesz.

Operacja Rzeka jest więc pierwszą w historii skoordynowaną akcją społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabów uprzątnęło polskie rzeki z ponad 54 ton śmieci. Druga edycja ze względu na zagrożenie pandemią odbyła się jedynie częściowo, a następnie przekształciła się w Operację Rzeka dla Szpitali, w ramach której zorganizowaliśmy zbiórkę na rzecz lokalnych placówek medycznych.

Nie pozostań obojętny, dołącz do ekipy Operacja Rzeka 2021!

Źródło: www.operacja rzeka.pl
WITAM DROGICH WOLONTARIUSZY !
Firma Kajakiszczerców.pl wspólnie ze Stowarzyszeniem Turystyczno Krajoznawczym „Przygoda” z siedzibą w Kolonii Szczercowskiej biorą udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek, tj. naszej Widawki. Utworzyliśmy w związku z tym Sztab nr 40 i 80 pod adresem www.operacjarzeka.pl . Czekamy na zapisy Wolontariuszy (zakładka zapisz się/zostań wolontariuszem – Sztab nr 40 na dzień 11.04.21r. i Sztab nr 80 na dzień 17.04.21r., na stronie www.operacjarzeka.pl), którzy w dniu 11.04.2021 r. i/lub 17.04.2021 r., popłyną kajakami rzeką Widawką i w czasie ok. 3 godzinnego spływu z kajaków będą zbierali śmieci znajdujące się w korycie rzeki. Po zakończeniu sprzątania zorganizowane zostanie ognisko z kiełbaskami. Udział w akcji jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe koszulki i certyfikaty uczestnictwa.
 Zapisy kończą się na 7 dni przed danym terminem akcji.

Planowany harmonogram akcji w dniu 11.04.2021 r. – niedziela.

– do godz. 10.00 zbiórka uczestników pod adresem: ul. Praga 44  97-420 Szczerców,
– 10.00 – 10.15 omówienie akcji, instruktarz, przydział sprzętu (kajaki, kamizelki, wiosła, rękawiczki, worki),
– 10.15 – 10.45 przejazd busem na miejsce rozpoczęcia sprzątania Smugi/Żar,
– 10.45 -13.45 sprzątanie rzeki Widawki, I grupa na odcinku Smugi – Żar, II grupa na odcinku Żar – Szczerców,
– 13.45 – ognisko i podsumowanie akcji.
Regulamin akcji i wszelkie inne informacje pod adresem: www.operacjarzeka.pl
 Pozdrawiam Szef Sztabu nr 40 –  Janusz Kuliński tel. 603 597 686

Planowany harmonogram akcji w dniu 17.04.2021 r. – sobota.

– do godz. 10.00 zbiórka uczestników pod adresem: ul. Praga 44  97-420 Szczerców,
– 10.00 – 10.15 omówienie akcji, instruktarz, przydział sprzętu (kajaki, kamizelki, wiosła, rękawiczki, worki),
– 10.15 – 10.45 przejazd busem na miejsce rozpoczęcia sprzątania Zagrodniki,
– 10.45 -13.45 sprzątanie rzeki Widawki, I grupa na odcinku Szczerców – Zagrodniki, II grupa na odcinku Zagrodniki – Restarzew,
– 13.45 – ognisko i podsumowanie akcji.
Regulamin akcji i wszelkie inne informacje pod adresem: www.operacjarzeka.pl
 Pozdrawiam Szef Sztabu nr 80 –  Janusz Kuliński tel. 603 597 686

Poniżej możecie się zarejestrować na daną akcję – zakładka zostań wolontariuszem:

Przyłącz się

Kajaki Szczerców - Posts | Facebook